Darmowa dostawa od 500 zł · Wysyłka w 24h
Lista wpisów
Lista wpisów

Jaki akumulator do ciągnika wybrać? Pojemność, prąd rozruchowy i najważniejsze parametry

05.10.20267 min czytania
Jaki akumulator do ciągnika wybrać? Pojemność, prąd rozruchowy i najważniejsze parametry

Akumulator do ciągnika dobiera się przede wszystkim według prądu rozruchowego i pojemności, a dopiero potem według ceny czy marki. Dla polskiej klasyki sprowadza się to do trzech liczb: napięcie 12V, pojemność od 90 do 180 Ah oraz prąd rozruchowy od 600 do 1000 A EN, zależnie od wielkości silnika. Akumulator do ciągnika Zetor wymaga przy tym osobnego namysłu, bo między maszyną z lat 70. a dzisiejszą Forterrą różnica sięga kilkudziesięciu amperogodzin.

Jaka pojemność akumulatora do ciągnika ma sens?

Amperogodziny opisują zapas energii między ładowaniami. Przy dieslach przelicznik 1 Ah na każde 25–30 cm³ pojemności skokowej wyznacza dolną granicę. Maszyna rolnicza rzadko pracuje w komfortowych warunkach – zimna wiata, brak podgrzewania wstępnego, tygodnie przestoju – więc praktyka przesuwa te liczby o 20–30% w górę.

Akumulatory do ciągników rolniczych występują w kilku typowych wariantach:

  • 90–110 Ah – lekkie maszyny i jednostki dwucylindrowe,
  • 110–143 Ah – średnie modele pokroju Ursusa C-360 czy klasycznych Zetorów,
  • 143–180 Ah – duże ciągniki z kabiną, klimatyzacją i elektroniką pokładową.

Akumulator 12V 120Ah do ciągnika bywa wyborem domyślnym przy średniej maszynie, bo daje zapas na mróz i częste postoje bez przesadnej dopłaty. Do wyliczonego minimum dolicz 10–20% rezerwy na zużycie ogniw i dodatkowe odbiorniki. Przesada w drugą stronę również szkodzi: w starym ciągniku ze słabą prądnicą pojemny egzemplarz bywa stale niedoładowany, a to skraca jego żywotność.

Dlaczego prąd rozruchowy decyduje o starcie przy mrozie?

Ten parametr mówi, ile amperów ogniwa oddadzą przy −18°C, zanim napięcie spadnie poniżej dopuszczalnego progu. Przy porównywaniu ofert pilnuj jednej normy:

  • EN – standard europejski, najczęściej podawany na etykietach w Polsce,
  • SAE/CCA – norma amerykańska, wyniki zbliżone do EN,
  • DIN – starsza i znacznie ostrzejsza, wartości wypadają więc sporo niżej.

Silnik wysokoprężny potrzebuje przy rozruchu dwa–trzy razy więcej prądu niż benzynowy o podobnej pojemności. Składa się na to wyższy stopień sprężania, gęstniejący na mrozie olej i większa masa wirujących części. Przy −18°C dostępna pojemność spada mniej więcej o połowę, a zapotrzebowanie rośnie – stąd akumulatory do ciągników rolniczych 12V mają mocniejsze parametry startowe niż osobowe: 600–700 A EN przy lekkich maszynach, 680–800 A EN przy średnich, 850–1000 A EN przy dużych. Egzemplarz 120 Ah z prądem poniżej 680 A EN powinien wzbudzić czujność, bo zwykle oznacza oszczędność na masie ołowiu.

Belka boczna

AKUMULATOR HYDRAULICZNY SLX 6682981855 ZETOR

Cena: 840,00 zł
Zobacz produkt
Belka przednia

ALTERNATOR 14V/55A 78350922 MAGNETON 3320-7340

Cena: 585,00 zł
Zobacz produkt
Belka polowa

ALTERNATOR 14V/95A 9515713 16359975

Cena: 895,00 zł
Zobacz produkt

Jaki akumulator do Ursusa C-330 i jaki do C-360 wybrać?

Ursus C-330 napędza dwucylindrowy silnik S-312C o pojemności 1960 cm³ i mocy 30 KM. Instalacja pracuje pod napięciem 12V, ale fabrycznie składały się na nie dwa akumulatory 6V połączone szeregowo – dziś zastępuje się je najczęściej jedną baterią. Akumulator do C-330 powinien spełniać takie minimum:

  • napięcie: 12V,
  • pojemność: 90–120 Ah,
  • prąd rozruchowy: od 600 A EN,
  • obudowa dopasowana do oryginalnej skrzynki, przy 100–120 Ah zwykle format 353×175×190 mm,
  • mocowanie zgodne z tym, co siedzi w maszynie – listwa dolna albo opaska w skrzynce.

C-360 ma pod maską czterocylindrowy S-4003 o pojemności 3120 cm³ i mocy 52 KM, a w odmianie C-360-3P trzycylindrowy Perkins AD3.152 o pojemności 2502 cm³ i mocy 47,5 KM. Akumulator do Ursusa C-360 to zwykle 120 Ah i 680–760 A EN – taka bateria mieści się w fabrycznej skrzynce, a pojemniejsze warianty 143–165 Ah wymagają przerobienia mocowania.

Jeśli w maszynie nadal pracuje para akumulatorów, wymieniaj obie sztuki naraz i o identycznych parametrach. Słabsza ściąga w dół drugą, a obie kończą niedoładowane. Instalacja ładowania w tych ciągnikach ma zresztą ograniczoną wydajność, więc przy dołożonym oświetleniu roboczym czy radiu doładuj ogniwa prostownikiem po sezonie.

Różnego rodzaju części do maszyn marki Ursus znajdziesz na naszej stronie.

Akumulator do ciągnika Zetor – co zmienia się między seriami?

Marka z Brna wypuszcza ciągniki od 1946 roku, więc rozrzut wymagań jest spory.

Maszyny z serii UR I (5211, 6211, 7211) oraz starsze Crystale mają prostą instalację i garstkę odbiorników. Akumulator do Zetora z tej grupy to zwykle 110–143 Ah i 650–760 A EN, przy czym część mocniejszych modeli fabrycznie dostała dwie baterie pracujące równolegle.

Dzisiejsza oferta wygląda inaczej: Major rozwija 70–80 KM, Proxima 100–120 KM, Forterra 100–150 KM, a współczesny Crystal 170 KM. Kabina z klimatyzacją, sterowniki i nawigacja pobierają prąd również na postoju, dlatego przy większych modelach sięga się po 143–180 Ah oraz 800–1000 A EN w technologii EFB albo AGM.

Przed zakupem zmierz komorę, bo wymiary półki różnią się między seriami, a brakujące dwa centymetry przekreślają dobrze dobrany parametr. W starszych Zetorach dokucza korozja klem od wilgoci, w nowszych – głębokie rozładowania po dłuższym postoju.

W naszym sklepie skompletujesz części do maszyn rolniczych Zetor – od bezpieczników po alternatory.

WET, EFB czy AGM – czym różnią się technologie?

  • WET (kwasowo-ołowiowe) – najtańsze, żywotność 3–5 lat, wymagają kontroli poziomu elektrolitu. Sprawdzają się w starszych maszynach używanych sezonowo.
  • EFB – wzmocniona odmiana WET, odporniejsza na cykliczne rozładowania; około 4–6 lat pracy praktycznie bez obsługi.
  • AGM – elektrolit związany w macie szklanej, wysoka odporność na wibracje i głębokie rozładowania; 5–7 lat. Sens ma przy nowoczesnych ciągnikach z rozbudowaną elektroniką.
  • GEL (żelowe) – bezpieczne, lecz o niższych parametrach rozruchowych; w rolnictwie spotykane rzadko, częściej w zasilaniu awaryjnym.

Akumulatory rolnicze w odmianie EFB wypadają najlepiej w rachunku koszt–trwałość i do tego wariantu sprowadza się większość zakupów w gospodarstwach.

Na co patrzeć na etykiecie i w komorze?

Akumulatory do ciągnika pracują w warunkach nieporównywalnych z samochodowymi: stałe wibracje, temperatura od −30°C zimą po kilkadziesiąt stopni w komorze silnika latem, wielotygodniowe przestoje między sezonami. Stąd oznaczenia Heavy Duty, HD albo Agricultural – wskazują wzmocnione płyty i obudowę.

Przed wyjazdem do sklepu sprawdź:

  • wymiary skrzynki z zapasem na przewody i element mocujący,
  • układ biegunów, czyli plus po prawej albo po lewej stronie patrząc od frontu, bo kable mają ograniczoną długość,
  • pojemność rezerwową (RC) – sensowne minimum dla maszyny rolniczej to około 120 minut,
  • masę: porządny akumulator 12V do ciągnika o pojemności 100 Ah waży ponad 20 kg,
  • datę produkcji, bo ogniwa samorozładowują się o kilka procent miesięcznie i roczne leżakowanie w magazynie odbija się na parametrach.

FAQ

Jaki akumulator do C-330 12V sprawdzi się najlepiej?

Pojemność 90–120 Ah i prąd rozruchowy od 600 A EN. Silnik ma 1960 cm³ i dwa cylindry, więc mocniejsza bateria niewiele zmieni, a przy słabej prądnicy pozostanie niedoładowana. Fabrycznie pracowały tu dwa akumulatory 6V połączone szeregowo, przy przejściu na jedną sztukę sprawdź więc, czy zmieści się w skrzynce.

Czym różni się prąd rozruchowy EN od CCA i DIN?

EN to norma europejska podawana na etykietach w Polsce, CCA amerykańska o zbliżonych wynikach, a DIN starsza i ostrzejsza – jej wartości wypadają sporo niżej. Porównywanie ofert ma sens wyłącznie w obrębie jednej normy, inaczej słabszy produkt wygląda na mocniejszy.

Czy 120 Ah pasuje do średniego ciągnika?

Tak, przy maszynach pokroju C-360 czy klasycznych Zetorów to bezpieczny wybór, o ile prąd rozruchowy mieści się w przedziale 680–760 A EN. Przy lekkich jednostkach dwucylindrowych taka pojemność bywa nadmiarowa, a przy ciągnikach z kabiną i elektroniką – za mała.

Jaki akumulator wybrać do Zetora ze starszych serii?

Dla UR I i historycznych Crystali zwykle 110–143 Ah i 650–760 A EN w technologii WET albo EFB. Nowoczesne Proxima, Forterra i Crystal z kabiną i elektroniką wymagają 143–180 Ah oraz 800–1000 A EN, najlepiej w wersji EFB lub AGM.

Czy AGM opłaca się w starym ciągniku?

Rzadko. Przy prostej instalacji bez sterowników wystarczy WET albo EFB, a różnica w cenie sięga kilkuset złotych. AGM ma sens tam, gdzie elektronika pobiera prąd na postoju i gdzie maszyna pracuje cały rok.